Magazynowanie-długoterminowe
Strona główna » Magazynowanie długoterminowe a krótkoterminowe — poznaj różnice

Magazynowanie długoterminowe a krótkoterminowe — poznaj różnice

Nowoczesne magazyny logistyczne oferują kompleksowe rozwiązania, które pozwalają zapewnić swobodny przepływ towarów. W zależności od indywidualnych potrzeb dzisiejsze magazyny oferują magazynowanie krótkoterminowe oraz długoterminowe. W praktyce znaczenie magazynów logistycznych odgrywa kluczową rolę w łańcuchu dostaw. Czym zatem charakteryzuje się każdy rodzaj magazynu i kiedy skorzystać z danego rozwiązania?

Magazynowanie krótkoterminowe – praktyczne zastosowanie w biznesie

Magazyny krótkoterminowe to przede wszystkim magazyny przeładunkowe, które ze względu na swoją charakterystykę zapewniają krótkoterminowe składowanie towarów. Ich częsty obieg znajduje swoje praktyczne zastosowanie w czasie przeładunku pomiędzy dwoma środkami transportu. Oznacza to, że w takich obiektach dominują procesy przemieszczania się nad procesami składowania. Zazwyczaj tego typu magazyny posiadają nowoczesne systemy teleinformatyczne, które pozwalają zapewnić natychmiastową identyfikację położenia towaru. Do najczęściej magazynowych towarów w takich miejscach zalicza się ładunki, które ze względu na swoją charakterystykę wymagają szybkiej dostawy do klienta. W praktycznym ujęciu jest to między innymi żywność, leki oraz inne towary posiadające datę przydatności do spożycia. 

Niezwykle istotną kwestią, która wpływa na skuteczność procesów logistycznych w magazynach krótkoterminowych, jest ich infrastruktura. Wyposażenie magazynu oraz jego kadra zarządzająca ma za zadanie zapewnić jak najszybszą identyfikację i dostawę towaru. Wysoka przepustowość obiektu wymaga odpowiedniej kontroli i norm bezpieczeństwa. To sprawia, że magazyny krótkoterminowe spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa, które oferują bezpieczny i skuteczny przepływ towarów. 

Wynajem magazynów krótkoterminowych pozwala zoptymalizować koszty związane z biznesem. Outsourcing powierzchni magazynowych staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, na które decyduje się wiele polskich oraz zagranicznych przedsiębiorstw. 

Magazynowanie długoterminowe – charakterystyka rozwiązania

Korzystanie z magazynów długoterminowych sprawdza się w określonych dziedzinach biznesowych. Posiadając nieograniczoną przestrzeń ładunkową magazyny długoterminowe posiadają rozbudowane formy przechowywania, które obejmują między innymi opcję wysokiego składowania. Przez okres długoterminowego składowania rozumie się termin przekraczający średnio 30 dni. Również w tym przypadku o powodzeniu danego magazynu świadczy jego wyposażenie. Dzięki nowoczesnym aplikacjom zarządzającym właściciele przedsiębiorstw posiadają nieograniczony dostęp do składowanego towaru. W ten sposób w kilka chwil klient za pośrednictwem aplikacji mobilnej posiada całkowity wgląd w gospodarkę magazynową, jednocześnie zyskując możliwość jej nieograniczonego zarządzania. 

Do najczęściej składowanych towarów znajdujących się w magazynach długoterminowych zalicza się towary, które nie posiadają określonej daty do spożycia. W tym przypadku wyróżnia się takie grupy towarów jak artykuły elektroniczne, odzież, obuwie oraz inne produkty odporne na długoterminowe składowanie. 

Korzystając z odpowiednich procedur oraz aplikacji mobilnych długofalowe magazynowanie pozwala sprawnie zarządzać ładunkami znajdującymi się wewnątrz obiektu. W praktyce magazynowanie długoterminowe sprawdza się między innymi w branży e-commerce. Właściciele sklepów internetowych z powodzeniem mogą poszerzać swoją ofertę o nowe grupy produktów, które ze względu na swoją specyfikację mogą zostać poddane długoterminowemu składowaniu. Istotnym czynnikiem, który wpływa na powodzenie magazynów długoterminowych, jest ich natychmiastowa obsługa, która pozwala zapewnić swobodny dostęp do wybranych produktów. 

Które rozwiązanie należy wybrać? Jest to dosyć indywidualna sprawa, która w głównej mierze zależy od charakteru prowadzonej działalności. Korzystanie z outsourcingu usług magazynowych jest niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem, które w branży logistycznej cieszy się sporym zainteresowaniem. 

źródło: symlog.eu