USG szyi to badanie, na które najczęściej kierowany jest pacjent, u którego zaobserwowano dysproporcję i brak symetrii w obrębie tej części ciała. Bywa, że pacjenci obawiają się tej procedury. Nie wiedzą jak przebiega, z czym się wiąże i co można wykryć w czasie badania. Zdarzają się również pytania o szkodliwość i inwazyjność badania ultrasonograficznego, a także ewentualne skutki uboczne spowodowane jego przeprowadzeniem. Jednak obawy te są zupełnie niepotrzebne. Wyjaśniamy czym jest i jak przebiega USG szyi.
Kiedy należy zgłosić się na badanie USG szyi?
Ludzki organizm wysyła sygnały ostrzegawcze, gdy zachodzą w nim jakiekolwiek niepokojące procesy chorobowe. Ważne jest, aby wsłuchać się w to, co mówi do nas nasze ciało i odpowiednio to zinterpretować. Pomagają w tym nowoczesne metody diagnostyczne. Jedną z nich jest badanie USG szyi. Kiedy zgłosić się na takie badanie lub w jakiej sytuacji lekarz może skierować pacjenta na USG szyi?
Najważniejszymi wskazaniami do wykonania ultrasonografii szyi są dolegliwości bólowe w jej obrębie. Ponadto niepokojąca może być także opuchlizna szyi i wyczuwalne powiększenie narządów, takich jak krtań lub tarczyca w czasie badania dotykiem, zwanego palpacyjnym. Tarczyca jest organem zlokalizowanym w strukturach szyjnych, które najczęściej poddawane jest badaniu ultrasonograficznemu. Wskazaniem do zbadania tarczycy jest jej powiększenie bądź nieprawidłowe wyniki badań hormonalnych przeprowadzanych z krwi. Hormonami, za które odpowiada tarczyca jest TSH, fT3 i fT4.
Ważnym wskazaniem wizualnym do wykonania USG szyi jest również znaczna asymetria szyi. Choć przyjmuje się, że symetria nie jest zjawiskiem naturalnym i ludzkie ciało nie musi być idealnie jednakowe z obu stron, to jednak są pewne odstępstwa od tej reguły. Symetryczną wielkość powinny zachować kończyny górne i dolne oraz właśnie szyja. Brak symetrii może świadczyć o niepokojącym stanie chorobowym wymagającym odpowiedniej diagnostyki.
Oprócz tego lekarz może skierować pacjenta na badanie USG szyi, gdy zauważy u niego:
- powiększenie ślinianek przyusznych i podżuchwowych,
- powiększenie lub bolesność szyjnych węzłów chłonnych,
- ból gardła lub jamy ustnej, który nasila się podczas połykania,
- bóle promieniujące do uszu,
- ból ślinianek odczuwany pod wpływem nacisku.
Badanie USG szyi jest również podstawowym badaniem wykonywanym kontrolnie u osób z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. USG szyi stanowi również integralną część badania, jakim jest biopsja cienkoigłowa. Wykonywanie tego badania pod kontrolą USG pozwala na precyzyjne pobranie wycinków do kontroli i diagnozowanie guzków i zgrubień.
Jakie schorzenia można wykryć dzięki USG szyi?
Badanie ultrasonograficzne szyi pozwala wykryć i zdiagnozować wiele schorzeń. Należą do nich między innymi zmiany zapalne, nowotworowe i ropne. Zmiany zapalne diagnozowane przez USG szyi obejmują powiększenie węzłów chłonnych oraz ropnie w ich obrębie. Ponadto USG szyi wykorzystuje się także przy diagnostyce guzów łagodnych i złośliwych o etiologii nowotworowej, w tym także tłuszczaków, chłoniaków nieziarniczych, ziarnicy złośliwej oraz mięsaków.
Przygotowanie do badania USG szyi
Badanie USG szyi nie wymaga ze strony pacjenta żadnych wcześniejszych przygotowań. Sprawia to, że badanie jest łatwodostępne. Oprócz tego nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Ultrasonografia jest całkowicie bezpieczna dla osób w każdym wieku, również dzieci i osób starszych, a także kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Jedyną sytuacją, gdy wykonanie badania nie jest zalecane, są występujące oparzenia skórne i otwarte rany w obrębie szyi. Gdy z kolei u pacjenta występują objawy bólowe to nacisk głowicy w czasie badania może powodować pewien dyskomfort, jednak nie wyklucza przeprowadzenia procedury.
źródło: gabinetusg.com.pl