W świecie nieustannie rosnących cen każdy szuka oszczędności. Szczególnie w ostatnim czasie podwyżki są wyjątkowo dynamiczne i nie omijają żadnego produktu, również z powodu wysokiej inflacji. Do tego długotrwała pandemia mocno uszczupliła kieszenie niemal każdego z nas i wywarła wpływ na upadek lub straty w firmach niemal z każdego sektora. Taki stan rzeczy powoduje, że szukamy oszczędności. Chcemy tanio ogrzewać zarówno domy, jak i siedziby firm. W takiej sytuacji najlepiej jest wybrać ogrzewanie zasilane propanem.
Tanie ogrzewanie propanem
Nie trzeba mocno się wytężać, aby zauważyć wszechobecne, dotykające nas z każdej strony podwyżki cen. Nie chcemy na siłę zaklinać rzeczywistości i wmawiać, że gaz propan dzielnie opiera się tej tendencji i nie drożeje. Jednak należy zwrócić uwagę na skalę tych podwyżek, a także ich cykliczność. Większość materiałów opałowych drożeje w okresie grzewczym, kiedy rośnie popyt na tego rodzaju produkty. A następnie w okolicy wiosny ceny spadają, w związku ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na paliwa opałowe. Dokładnie tak samo dzieje się każdego roku z płynnym propanem.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na średnią cenę paliwa w ostatnich latach. Była ona zdecydowanie niższa niż w przypadku pozostałych materiałów opałowych, takich jak węgiel, ekogroszek czy olej opałowy. A żeby poznać rzeczywisty koszt ogrzewania i zauważyć opłacalność stosowania propanu, należy również wziąć pod uwagę jego wydajność.
Wysoka wydajność propanu to niższe koszty ogrzewania
Wydajność paliwa opałowego lub inaczej mówiąc – jego kaloryczność ma duży wpływ na koszty całego ogrzewania. Można to najprościej wytłumaczyć, że jeśli tani opał jest mało wydajny, to musimy go spalić znacznie więcej, przez co niska cena przestaje sprawiać, że w ciągu sezonu za ogrzewanie zapłacimy mniej. Dla porównania możemy mieć też do czynienia z nieco droższym paliwem, które dzięki swojej wydajności wystarcza na dłużej i spala się wolniej, a my uzyskujemy niższe koszty ogrzewania w przeliczeniu na cały sezon. Gaz propan plasuje się pośrodku tego porównania.
Ceny propanu plasują się w połowie stawki, nie należy on do najdroższych, ale też nie jest absolutnie najtańszy. Jednak sekret opłacalności tkwi właśnie w wydajności, która w przypadku kalorycznego propanu jest bardzo wysoka. Dodatkowo od kilku lat nowe instalacje zbiornikowe na gaz wyposażane są wyłącznie w nowoczesne piece kondensacyjne. Wykorzystują one zjawisko kondensacji, a więc skraplania pary wodnej, co powoduje, że możliwe staje się odzyskanie części ciepła zgromadzonego w tej parze.
Para powstaje jako produkt uboczny spalania gazu propan. W starszych piecach była ona usuwana z układu i wypuszczana poza dom. Piece kondensacyjne odzyskują część ciepła, które wcześniej znikało bezpowrotnie i kieruje je ponownie do układu centralnego ogrzewania. Dzięki temu zwiększa się wydajność paliwa opałowego poprzez zmniejszenie spalania, bez konieczności rezygnowania z komfortowej temperatury.
Dodatkowe bonusy dla dbających o środowisko
Koszty inwestycji początkowej związanej z instalacją na gaz propan mogą dla niektórych okazać się nieco przytłaczające. Jednak liczne projekty oferowane przez rząd i samorządy powodują, że te początkowe wydatki można znacząco obniżyć, dzięki skorzystaniu z atrakcyjnych dopłat.
Od wielu lat realizowany jest rządowy Program Czyste Powietrze, który ma na celu nakłonienie właścicieli domów do rezygnacji z trujących i szkodliwych dla środowiska metod grzewczych. Jego działanie opiera się na udzielaniu dopłat do zakupu kotłów zasilanych ekologicznymi paliwami. Takim ekologicznym paliwem opałowym bez wątpienia jest gaz propan. Tym samym decydując się na nową instalację gazową warto wypełnić wniosek i złożyć go w urzędzie. Dopłaty są znaczne i mogą w dużym stopniu obniżyć wydatki inwestora. Wpłynie to również na szybszy zwrot inwestycji, a oszczędności na ogrzewaniu będa szybciej zauważalne i odczuwalne dla domowego budżetu.