urzadzenia-mobilne-w-prezentacjach-multimedialnych
Strona główna » Jak wykorzystać urządzenia mobilne w prezentacjach multimedialnych?

Jak wykorzystać urządzenia mobilne w prezentacjach multimedialnych?

Urządzenia mobilne na dobre wpisały się w rzeczywistość. Większość ludzi nie rozstaje się nimi nawet na krok. Jednak wbrew pozorom nie służą wyłącznie rozrywce i pozostawaniu w stałym kontakcie ze światem. Można je wykorzystać także jako narzędzia pracy. Jak sprawdzają się w prezentacjach multimedialnych? Do czego mogą służyć?

Urządzenia mobilne w prezentacjach multimedialnych – świetne do tworzenia i edytowania pokazów slajdów

Rewolucja cyfrowa sprawiła, że smartfony i tablety to urządzenia, z którymi wiele osób nie rozstaje się nawet na krok. Dzięki połączeniu z internetem zapewnia to dostęp do wręcz nieograniczonej rozrywki. Można to również wykorzystać w sferze zawodowej.

Okazuje się bowiem, że aby stworzyć profesjonalną prezentację multimedialną, wcale nie potrzebujesz laptopa czy też komputera. Możesz sięgnąć po sprzęt, który mieści Ci się w dłoni – smartfon lub tablet. Coraz więcej programów do projektowania pokazów slajdów wypuszcza bowiem swoje wersje na urządzenia mobilne. Dzięki temu użytkownik może tworzyć prezentacje multimedialne, gdziekolwiek się znajduje – w tramwaju, na uczelni, podczas przerwy śniadaniowej – i o dowolnej porze.

Co więcej, oprogramowanie mobilne do tworzenia prezentacji multimedialnych:

  • pozwala edytować slajdy na urządzeniu mobilnym,
  • automatycznie zapisuje zmiany, co ogranicza ryzyko ich utraty,
  • zapewnia dostęp do prezentacji multimedialnej wielu osobom jednocześnie, co ułatwia współpracę.

Wbrew pozorom pokaz slajdów zaprojektowany na urządzeniu mobilnym w niczym nie ustępuje temu tworzonemu klasycznie. Oprogramowanie mobilne oferuje bowiem dostęp do różnych motywów, funkcji i animacji. Pozwala to zaprojektować atrakcyjny pod względem wizualnym pokaz slajdów. Najczęściej aplikacje na smartfona lub tablet umożliwiają też dodawanie do prezentacji grafik i materiałów wideo. Nietrudno więc urozmaicić pokaz i sprawić, że będzie on atrakcyjny w odbiorze.

Urządzenia mobilne jako narzędzia do sterowania prezentacjami multimedialnymi

Urządzenia mobilne mogą posłużyć nie tylko do tworzenia i edytowania prezentacji multimedialnych, ale również jako narzędzia do sterowania pokazem slajdów. Wiele jednak zależy od tego, jakie oprogramowanie użytkownik ma w smartfonie (tablecie). Na przykład środowisko Apple pozwala nie tylko sterować prezentacją multimedialną, ale również nanosić poprawki w czasie rzeczywistym. Gdy prelegent chce zwrócić uwagę odbiorców na pewną kwestię, wystarczy że zakreśli ją na urządzeniu mobilnym, a zmiana wyświetli się też dla publiczności.

W internecie nie brakuje też aplikacji (np. darmowa Office Remote), które pozwalają przekształcić smartfony lub tablety z systemem Android w pilota, który będzie obsługiwał pliki na komputerze, w tym także prezentacje multimedialne wykonane w programie PowerPoint. Łączność pomiędzy sprzętami najczęściej odbywa się za pośrednictwem Bluetooth. Korzystając z aplikacji, użytkownik zyskuje możliwość:

  • sterowania slajdami,
  • wyświetlania miniatur slajdów,
  • przechodzenia do notatek prelegenta,
  • wyświetlania liczby slajdów i czasomierza,
  • używania wskaźnika laserowego, którym może przyciągnąć uwagę odbiorców do kluczowych fragmentów pokazu.

Co ważne, aby aplikacja Office Remote była w stanie sparować się z komputerem, który nie ma modułu Bluetooth, trzeba do portu USB sprzętu podłączyć kartę Bluetooth. Dzięki aplikacji w podobny sposób można też sterować Wordem i Excelem, co ułatwia korzystanie z materiałów przygotowanych w tych programach.

Urządzenia mobilne nie tylko zapewniają kontakt ze światem i służą rozrywce, ale również mogą być wykorzystywane w pracy. Dzięki oprogramowaniu mobilnemu przy ich pomocy można tworzyć i edytować prezentacje multimedialne. Z powodzeniem można je również przekształcić w piloty do sterowania pokazem slajdów. Nic więc dziwnego, że coraz częściej lądują w rękach prelegentów. Wbudowane funkcje pozwalają nie tylko na bierne przełączanie slajdów, ale również podkreślanie istotnych fragmentów i sterowanie uwagą widzów.

źródło: tworzenieprezentacji.pl