lokiec-tenisisty
Strona główna » Łokieć tenisisty – objawy, metody rehabilitacji

Łokieć tenisisty – objawy, metody rehabilitacji

Chociaż jego nazwa kojarzy się jednoznacznie z pewną dyscypliną sportową, łokieć tenisisty to schorzenie, które może dopaść każdego. Obecnie przyjmuje się, że jest ono powodowane zmianami degeneracyjnymi w strukturze włókien kolagenowych ścięgien. Cierpią na nie i sportowcy, i pracownicy fizyczni, i osoby na co dzień siedzące za biurkiem. Jakie są objawy łokcia tenisisty i skuteczne metody rehabilitacji schorzenia?

Łokieć tenisisty – kogo dotyczy? Czym się objawia?

Łokieć tenisisty to schorzenie, którego nazwa jednoznacznie sugeruje, że jest to przypadłość głównie tenisistów. Nie jest to do końca prawdą. Owszem osoby uprawiające ten sport borykają się z nią. Jednak stanowią jedynie 10 proc. wszystkich chorujących. Reszta to pracownicy biurowi i fizyczni, w tym informatycy, mechanicy samochodowi czy też budowlańcy. Osoby te z racji wykonywanych zawodów często angażują mięśnie przedramion i manipulują nadgarstkiem.

Niestety łokieć tenisisty potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Powoduje uciążliwe dolegliwości bólowe w bocznej stronie łokcia i okolicy nadgarstka. Ból pojawia się przy chwytaniu, zaciskaniu dłoni czy też podnoszeniu ciężarów – mówiąc w skrócie: za każdym razem, gdy chory chce poruszyć nadgarstkiem. W zaawansowanym stadium schorzenia dolegliwości bólowe utrudniają sen i występują nawet wtedy, gdy nadgarstek i łokieć pozostają w spoczynku.

Oto najczęściej pojawiające się objawy łokcia tenisisty:

  • piekący, kłujący ból o pulsującym, a w zaawansowanym stadium stałym charakterze – szczególnie po bocznej stronie stawu,
  • tkliwość okolicy stawu,
  • zmniejszona ruchomość łokcia i nadgarstka,
  • trudności w manewrowaniu ręką,
  • osłabienie mięśni, zwłaszcza przedramienia,
  • kłopoty w wykonywaniu prostych czynności, np. chwytaniu kubka, podnoszeniu szklanki.

Już po rozpoznaniu pierwszych symptomów schorzenia warto udać się do specjalisty. Lekarz lub fizjoterapeuta postawi diagnozę, a także wspólnie z pacjentem wybierze najefektywniejszą metodę leczenia. Oprócz pogłębionego wywiadu w ramach wizyty specjalista najczęściej przeprowadza testy oporowe. Może również zlecić USG, elektromiografię, rezonans magnetyczny lub RTG kończyny, tak aby upewnić się co do przyczyny schorzenia.

Jak leczyć łokieć tenisisty? Polecane metody rehabilitacji

Po zdiagnozowaniu łokcia tenisisty wśród najczęstszych zaleceń lekarzy i fizjoterapeutów pojawia się oszczędzanie ręki, odpoczynek i unikanie czynności, które wywołują ból. Choć działania te przynoszą ulgę, nie eliminują problemu. Dlatego też specjalista często zaleca rehabilitację. Odpowiednio dobrana pozwala odzyskać maksymalną sprawność i powrócić do normalności. Oto najczęściej wykorzystywane metody w leczeniu łokcia tenisisty.

  1. Masaż rozluźniający. Jest stosowany gdy, schorzenie wynika z przeciążenia ręki. Różnicę można poczuć już po pierwszym zabiegu, jednak najlepsze efekty przynosi seria masaży. Zwiększa bowiem unaczynienie tkanek, co sprzyja poprawie ich wytrzymałości, a jednocześnie zmniejsza ból. Masażysta nie tylko przeprowadzi zabiegi, ale również podpowie, jak masować się w domu, co przyspieszy powrót do zdrowia.
  2. Fizykoterapia. Ogranicza ból i dzięki stymulacji produkcji kolagenu przyspiesza regenerację tkanek. Może być wykorzystywana jako główna metoda leczenia schorzenia lub jedynie uzupełnienie podstawowej kuracji. W jej ramach stosuje się m.in. światłolecznictwo, laseroterapię, krioterapię czy też ultradźwięki.
  3. Terapia falą uderzeniową. Zaliczana do fizykoterapii znajduje zastosowanie w przewlekłych stanach, gdy łokieć tenisisty to konsekwencja zmian zwyrodnieniowych w przyczepie. Fala uderzeniowa pobudza tkanki do regeneracji, dzięki czemu ból i inne dolegliwości stopniowo się zmniejszają.

Łokieć tenisisty to schorzenie, które skutecznie uprzykrza życie. Wbrew nazwie dotyka nie tylko tenisistów, ale i ludzi, którzy nie uprawiają żadnego sportu na co dzień. Leczenie łokcia tenisisty bywa wymagające. Jednak dzięki zastosowaniu różnych metod rehabilitacji chory jest w stanie odczuć wyraźną ulgę.