lustrzanki-cyfrowe
Strona główna » Lustrzanki cyfrowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Lustrzanki cyfrowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Lustrzanki cyfrowe bez wątpienia zrewolucjonizowały świat fotografii. Dzięki nim dostęp do tworzenia niezwykłych zdjęć zyskali nie tylko profesjonaliści, ale nawet amatorzy. Dobry aparat pozwala uchwycić znacznie więcej, niż w przypadku wmontowanego obiektywu w smartfonie, przez co jakość poszczególnych obrazów jest na zdecydowanie wyższym poziomie. Możliwość manualnego konfigurowania ustawień pozwala na odpowiednie dopasowanie kadru, tak by ten najlepiej oddawał to, na czym zależy każdemu fotografowi.

Lustrzanka cyfrowa – komu się przyda?

Można jasno stwierdzić, że lustrzanka cyfrowa z pewnością spodoba się wszystkim pasjonatom fotografii. Nawet amatorzy, którzy do tej pory nie używali sprzętu tej klasy, po szybkim zapoznaniu się z możliwościami, pokochają to urządzenie. Możliwość tworzenia ciekawych aranżacji pozwoli zarówno profesjonalistom, jak i hobbistom na miłe spędzenie czasu z aparatem w ręku.

Wiele osób, w szczególności tych niezajmujących się fotografią, zastanawia się nad sensem kupna takiego aparatu. Najwięcej wątpliwości budzi w nich sposób obsługi, a także czy różnice w tworzeniu zdjęć, faktycznie będą zauważalne. I w jednym, i w drugim przypadku odpowiedź jest prosta. Jeśli chodzi o użytkowanie urządzenia to z pewnością już po kilku sesjach z aparatem, większość ustawień będzie klarowna, a z pomocą kilku poradników, z łatwością można nauczyć się wykonywania niezapomnianych obrazów. To niejako nawiązuje również do drugiej wątpliwości. Na uwiecznionych zdjęciach z przyjemnością będzie można oceniać różnice pomiędzy tymi wykonanymi lustrzanką, a tymi zrobionymi np. smartfonem. Przy założeniu dobrania właściwych ustawień, różnica może być zauważalna już na pierwszy rzut oka.

Na co zwrócić uwagę wybierając lustrzankę?

Wybierając pierwszą (lub kolejną) lustrzankę przede wszystkim na samym początku warto wskazać budżet. Ten powoli określić, jaki sprzęt pozostaje w zasięgu finansowym użytkownika. Kupując aparat należy również zwrócić uwagę na kilka parametrów, takich jak:

  • rodzaj matrycy,
  • zakres ISO,
  • wbudowana lampa błyskowa,
  • tryby kreatywne,
  • nagrywanie filmów.

Dzięki odpowiedniej matrycy można uchwycić obrazy z dużą szczegółowością. Z kolei szeroki zakres ISO pozwoli zarejestrować więcej światła, co będzie znacznym ułatwieniem w trudnym oświetleniu. Jeśli lampa błyskowa będzie wbudowana, będzie to nie tylko wygodniejsze rozwiązanie, ale przede wszystkim pozwoli na wykonywanie zdjęć w ciemności. Tryby kreatywne wesprą użytkownika przy tworzeniu m.in. krajobrazów czy powrotów, a moduł nagrywania filmów docenią ci, którzy prócz fotografowania, chcą zajmować się również rejestracją video.

Jaką lustrzankę wybrać?

Wybór odpowiedniej lustrzanki jest ściśle uzależniony od przeznaczonego budżetu oraz od oczekiwań użytkownika. Amatorom, którzy nie zajmują się fotografią zawodowo, może spodobać się aparat Canon EOS 2000D. Jest to doskonały model do rozpoczęcia przygody z fotografią. Dzięki matrycy APS-C 24.1 MP można uchwycić wiele szczegółów, które są poza zasięgiem zdjęć robionych przy pomocy smartfonów. Oprócz tego produkt od Canona pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości HD, więc ten będzie również doskonałym wyborem w przypadku chęci tworzenia plików video.

Dla nieco bardziej wymagających użytkowników, jednym z rekomendowanych wyborów może być Nikon D5600 body. Matryca CMOS w formacie DX o rozdzielczości wynoszącej 24.2 MP jest skutecznym narzędziem do rejestrowania obrazów. Dzięki czułości ISO w zakresie 100 – 25600, znacznie łatwiej można doświetlić poszczególne fotografie. Z kolei technologia SnapBridge wesprze zdalną obsługę aparatu za pomocą urządzenia inteligentnego.

Tym, którzy szukają rozwiązań w wariancie premium, może przypaść do gustu Nikon D780, który dysponuje fantastyczną matrycą CMOS w format FX o rozdzielczości 24.5 MP. Ponadto dedykowane tryby autofocus znacząco pozwolą na uchwycenie zarówno obiektów w ruchu, jak i tych statycznych. Możliwość nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości 4K dopełnia idealnego obrazu sprzętu, który zdecydowanie wart jest polecenia wszystkim profesjonalistom.

Zakup lustrzanki jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują wysokiej jakości sprzętu fotograficznego. Z pomocą aparatu wysokiej klasy z łatwością uda oddać się piękno zdjęć, której później będzie prezentowane kolejnym osobom.