fotowoltaika-montaz
Strona główna » Jak firma może sfinansować zakup fotowoltaiki?

Jak firma może sfinansować zakup fotowoltaiki?

Na zakup i montaż fotowoltaiki coraz częściej decydują się przedsiębiorcy. W inwestycji upatrują oni szansy na zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności. Żeby jednak czerpać zyski w przyszłości, muszą w pierwszej kolejności zainwestować pieniądze. W jaki sposób firmy mogą sfinansować instalację fotowoltaiczną? Którą z dostępnych opcji wybrać?

Jak sfinansować zakup fotowoltaiki? Propozycje dla przedsiębiorców

Fotowoltaika inwestycja, która wymaga zaangażowania sporych środków. Zwłaszcza w przypadku firm, które zgłaszają większe zapotrzebowanie na energię elektryczną niż gospodarstwa domowe, w związku z czym potrzebują większych, a co za tym idzie – droższych systemów.

Biorąc pod uwagę koszty i formalności związane z inwestycją w fotowoltaikę, najlepszym rozwiązaniem jest zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej z kapitału firmowego. Nie trzeba wówczas płacić odsetek, wypełniać stosu dokumentów czy też przejmować się dodatkowymi wymogami. Wystarczy wybrać rzetelnego dostawcę i zapłacić.

Nie każde przedsiębiorstwo może sobie pozwolić na sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej ze środków własnych. Na szczęście, na rynku nie brakuje alternatywnych sposobów. Zaliczyć można do nich:

  • Kredyt – najczęściej jest udzielany na preferencyjnych zasadach. Niemniej wymaga spełnienia warunków ustalonych przez bank, np. firma musi mieć określoną zdolność kredytową, aby otrzymać finansowanie. Co więcej, konieczność spłaty odsetek sprawia, że zwrot z inwestycji następuje później.

Na rynku działa wiele banków i instytucji finansowych, które udzielają kredytów na fotowoltaikę dla firm. Mnogość ofert może przytłoczyć. Dlatego warto dać sobie czas na analizę warunków i podjęcie decyzji. Zachęty bywają różne – począwszy od szybkiej decyzji kredytowej, poprzez brak wkładu własnego, na niskich ratach kończąc. Jest więc w czym wybierać.

  • Leasing – to kolejny sposób, by kupić instalację fotowoltaiczną bez angażowania firmowych środków. Oferty leasingu kierowane są najczęściej do małych i średnich przedsiębiorstw, które planują zakup i montaż systemu o mocy nie większej niż 50 KWp. Firmy mogą skorzystać zarówno z leasingu operacyjnego (zakupu instalacji dokonuje leasingodawca), jak i leasingu finansowego (instalacja po spłacie zobowiązania staje się własnością przedsiębiorstwa).

Leasingu na fotowoltaikę udzielają banki komercyjne i instytucje finansowe, a czasem także firmy zajmujące się montażem systemów fotowoltaicznych. Oprócz atrakcyjnych warunków finansowania oferują także minimum formalności.

  • Dotacje – mogą pochodzić z programów unijnych i poza unijnych. Czasem są bezzwrotne, a czasem otrzymane dofinansowanie należy po pewnym czasie zwrócić. Mają zachęcić przedsiębiorstwa (zwłaszcza małe i średnie) do inwestycji w ekologię i montażu instalacji fotowoltaicznej.

Dotacje mogą mieć charakter ciągły. Bywają również przyznawane do wyczerpania środków. Zazwyczaj wymagają spełnienia określonych warunków. Ich otrzymanie wiąże się z wieloma formalnościami i długim czasem oczekiwania na środki. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Kwota dofinansowania może pokryć nawet 85 proc. kosztów zakupu i montażu fotowoltaiki. Nic więc dziwnego, że dotacje cieszą się dużą popularnością.

To, jaką opcję wybierze przedsiębiorca, zależy od indywidualnych potrzeb firmy i dostępnego budżetu. Dlatego warto dobrze przeanalizować wszystkie argumenty za i przeciw. Możliwość, która wydaje się najlepsza na pierwszy rzut oka, w ostatecznym rozrachunku może okazać się mało opłacalna. W efekcie inwestycja w fotowoltaikę nie zwróci się tak szybko jak przewidywano.

Osobną kwestią jest wybór rzetelnego dostawcy fotowoltaiki. Dokona on audytu energetycznego przedsiębiorstwa, dzięki czemu wiadome będzie, jak mocnego systemu będzie ono potrzebować. Pozwoli to precyzyjnie określić koszty inwestycji, a co za tym idzie – wielkość ewentualnego wsparcia zewnętrznego.