slupek-do-zanku-drogowego
Strona główna » Gdzie się przydadzą słupki do znaków drogowych?

Gdzie się przydadzą słupki do znaków drogowych?

Znaki drogowe są obecne w dużej ilości na każdej polskiej drodze. Kierowca musi znać każdy z nich oraz umieć je odczytywać. I choć w czasie prowadzenia samochodu trzeba uważnie obserwować każdy znak, to jednak znacznie mniej uwagi poświęcamy słupkom do znaków drogowych. To one odpowiadają za prawidłowe podtrzymywanie znaku na odpowiedniej wysokości w każdych warunkach pogodowych. Wyjaśniamy, jak to się dzieje i kiedy przydają się słupki do znaków drogowych.

Jakie cechy muszą mieć słupki do znaków drogowych?

Warunki na polskich drogach bywają różne. Zdarzają się sytuacje, w których nie ma właściwych warunków do umieszczenia znaku drogowego lub zlokalizowania go w taki sposób, aby był widoczny. Dlatego też słupki do znaków drogowych występują w wielu różnych wariantach. Bywają odpowiednio zagięte albo zupełnie proste. Dodatkowo słupki do znaków drogowych są montowane na świeżym powietrzu. Tym samym są narażone na niesprzyjające warunki pogodowe, takie jak słońce, deszcz, mrozy czy śnieg. 

Od słupków do znaków drogowych wymaga się najwyższej jakości wykonania, by pogoda nie wpływała na ich wygląd oraz żeby nie powstawała na nich korozja. Dlatego też materiałem, z jakiego są wykonywane nowoczesne słupki do znaków drogowych, jest stal ocynkowana ogniowo. Z kolei aby zapobiegać dostawaniu się oraz gromadzeniu wody deszczowej wewnątrz rury, która tworzy słupek do znaku drogowego, używa się silikonowych kapturków przeciwdeszczowych. Ponadto zadbano o łatwy i trwały montaż słupka poprzez wiązanie go z gruntem. Ułatwienie to osiągnięto dzięki praktycznej przyspawanej kotwie do zabetonowania. Wysokość słupka do znaku drogowego może być dostosowywana do indywidualnych potrzeb. Znacząco ułatwia to montaż samego znaku zgodnie z warunkami panującymi w konkretnym miejscu oraz w sposób, który zapewni jego maksymalną widoczność dla kierujących pojazdami.

Gdzie znajdują zastosowanie słupki do znaków drogowych?

Słupki do znaków drogowych stosuje się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości innego sposobu zamontowania znaków. Jest to więc zdecydowana większość przypadków. Znaki drogowe na słupkach umieszcza się w terenie zabudowanym i poza nim, na ścieżkach rowerowych, na drogach szybkiego ruchu oraz autostradach, a także na drogach wewnętrznych. Innymi słowy wszędzie tam, gdzie poruszają się jakiekolwiek pojazdy. 

Ważne jest także, aby zadbać o dobór odpowiedniej wysokości słupka drogowego. Uwzględnia się przy tym głębokość zabetonowania słupka, konieczność zachowania odległości 2,2 m od ziemi do dolnej krawędzi pierwszego znaku lub tablicy oraz łączną wysokość wszystkich montowanych na słupku znaków i tablic. Dla uproszczenia przyjmuje się, że słupek do znaku drogowego o wysokości 3,5 m wybiera się do umieszczenia pojedynczego znaku drogowego w małym rozmiarze. Oblicza się to przez zsumowanie 2,2 m wymaganej odległości dolnej krawędzi znaku od powierzchni gruntu, wysokości znaku stanowiącej w przybliżeniu 60 cm i 70 cm długości słupka, który zostanie zabetonowany, czyli umieszczony pod ziemią. Podobnie jest to liczone przy konieczności umieszczenia na słupku więcej niż jednego znaku. Może to być więc 4,2 m słupka w razie konieczności umieszczenia dwóch znaków oraz 4,8 m dla dwóch znaków i tabliczki z tekstem lub odległością.