Kompresory służące do sprężania powietrza i innych gazów dostępne są w wielu różnych wariantach i opcjach. Dzięki temu z łatwością można dostosować ich parametry do potrzeb zakładu czy konkretnej linii produkcyjnej. Jednym z podstawowych czynników odróżniających kompresory od siebie jest zastosowanie oleju do zmniejszenia tarcia pomiędzy elementami sprężarki. Tak więc mamy wybór pomiędzy olejowymi i bezolejowymi kompresorami. Podpowiadamy kiedy sprężarka bezolejowa będzie najlepszym wyborem.
Najważniejsze cechy i charakterystyka sprężarek bezolejowych
Sprężarki bezolejowe, jak już sama nazwa wskazuje, są urządzeniami pozbawionymi czynnika smarującego w postaci oleju. Sam mechanizm działania urządzeń olejowych i bezolejowych nie różni się od siebie znacząco. Jednak kiedy mamy do czynienia z bezolejową sprężarką powietrza warto wiedzieć, że ewentualne smarowanie elementów eksploatacyjnych nie jest potrzebne ze względu na materiał, z jakiego zostały one wykonane. Jest to tworzywo o minimalnym współczynniku tarcia, dzięki czemu całość urządzenia działa sprawnie bez konieczności stosowania oleju.
Niemniej jednak nie oznacza to wcale, że kompresory bezolejowe nie wymagają regularnego czyszczenia, serwisowania i konserwacji. Choć wszystkie te czynności są dużo prostsze i bardzo często mogą być wykonywane rzadziej niż w przypadku sprężarek olejowych, to jednak należy pamiętać o regularności i systematyczności w zakresie dbania o czystość urządzenia. Najważniejszą cechą kompresorów bezolejowych jest całkowite wyeliminowanie zagrożenia przedostania się drobinek oleju i aerozolu olejowego do wytwarzanego sprężonego powietrza. W wielu branżach taka pewność i zwiększenie jakości sprężonego powietrza jest niezbędne dla zachowania ciągłości produkcji i wysokiej klasy wytwarzanych produktów oraz świadczonych usług. Dodatkowo poziom czystości sprężonego powietrza osiągany w pracy z kompresorami bezolejowymi jest absolutnie niemożliwy do osiągnięcia przez kompresory olejowe, niezależnie od rodzaju i ilości zastosowanych filtrów i metod uzdatniania.
Ze stosowania kompresorów bezolejowych płyną również inne, bardziej praktyczne korzyści. Ich obsługa jest dużo łatwiejsza, niż to ma miejsce w przypadku kompresorów olejowych. Nie wymagają specjalnego przeszkolenia i długotrwałego wdrażania. Z tego też powodu to właśnie kompresory bezolejowe są urządzeniami najczęściej stosowanymi w warunkach domowych, do prac w ogrodzie czy garażu, takich jak np. pompowanie kół rowerowych, malowanie czy czyszczenie różnych elementów. Oprócz tego, na korzyść kompresorów bezolejowych przemawiają również ich gabaryty. Są to urządzenia dużo mniejsze niż ich olejowe odpowiedniki i tym samym dużo bardziej mobilne. Sprawia to, że wpisują się idealnie w małe przestrzenie, w niewielkich zakładach czy warsztatach gdzie znalezienie odpowiedniego miejsca dla dużej sprężarki byłoby niemożliwe.
Należy jednak pamiętać, że wykluczenie oleju, który odpowiada nie tylko za smarowanie, ale również chłodzenie urządzenia oznacza znacznie słabsze parametry w tym zakresie. Warto pamiętać, że bezolejowe kompresory półprofesjonalne, które znajdują zastosowanie w garażach czy niewielkich firmach usługowych nie są przeznaczone do pracy ciągłej. Inaczej rzecz się ma w przypadku sprężarek przemysłowych i profesjonalnych, gdzie stosuje się rozwiązania pozwalające na stałą pracę urządzeń.
Zastosowanie kompresora bezolejowego — kiedy sprawdzi się najlepiej?
Kompresory bezolejowe, dzięki wytwarzaniu sprężonego powietrza najwyższej jakości i kompaktowym rozmiarom, znajdują bardzo wiele zastosowań w licznych branżach. Za sprawą łatwości obsługi mogą być więc stosowane w warunkach domowych do wykonywania drobnych prac w ogrodzie czy garażu. Dzięki wysokiej jakości wytwarzanego sprężonego powietrza kompresory bezolejowe są cenione w branżach, gdzie czystość i higiena są kluczowe. Tym samym to właśnie urządzenia bezolejowe wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym, medycznym, spożywczym czy elektronicznym. Dodatkowo bezolejowe sprężarki powietrza zapewniają wydajność na bardzo wysokim poziomie przy jednoczesnej redukcji zużycia energii i zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych. Oprócz tego z kompresorów bezolejowych korzysta się również w przemyśle motoryzacyjnym, szeroko pojętej gospodarce wodnej, sektorze chemicznym i petrochemicznym, automatyce, sektorze energetycznym, przemyśle papierniczym oraz branży tekstylnej.
źródło: almig.pl