herbata-z-konopi
Strona główna » Herbata z konopi. Właściwości

Herbata z konopi. Właściwości

Produkty z konopi siewnych zyskują coraz większą popularność. Roślina ta ma bowiem mnóstwo dobroczynnych właściwości poprawiających stan skóry, mięśni i stawów. A to nie wszystko! Dowiedz się, co dobrego może przynieść picie herbaty konopnej i jak ją zaparzyć, żeby była zdrowa i zachowała właściwe działanie.

Z czego powstaje herbata z konopi

Wiele osób kojarzy konopie przede wszystkim z konopiami indyjskimi, czyli marihuaną. Uspokajamy – konopie siewne, zwane też włóknistymi, nie mają właściwości narkotyzujących. Roślin tych używa się w przemyśle do wytwarzania bardzo wytrzymałych tkanin. Uzyskuje się z nich także olej konopny oraz susz konopny, który jest składnikiem herbaty. Susz zawiera cenne kannabinoidy, dzięki którym napar zyskuje niezwykłe właściwości.

Właściwości herbata z konopi

Kannabinoidy wpływają na pracę układu nerwowego. Stosuje się je w przemyśle farmaceutycznym, np. do produkcji leków na padaczkę, leków wspomagających walkę z otyłością i leków przeciwuzależnieniowych. Herbata z konopi zawiera też inne substancje, m.in.: kwasy omega-3 i omega-6, czyli najważniejsze tłuszcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są one budulcem błony komórkowej, normują ciśnienie krwi oraz zapobiegają zakrzepom. Herbata z konopi zawiera także odmianę białka, która blokuje nadmierny skok poziomu cukru. Już po tygodniu regularnego picia naparu z herbaty konopnej można zauważyć zmiany.

Działanie herbata z konopi

Regularne picie herbaty konopnej jest pomocne w wielu częstych schorzeniach, przede wszystkim ze względu na jej stabilizujące oddziaływanie na nasz układ nerwowy. Herbata CBD jest polecana osobom cierpiącym na bezsenność, na zaburzenia łaknienia oraz stany lękowe. Pomaga w uspokojeniu się, bo łagodzi stres i niepokój, obniża odczuwanie napięcia. Stosuje się ją też w leczeniu bólu mięśni i stawów.

Tę herbatę zaleca się osobom z padaczką lekoodporną i niektórymi chorobami onkologicznymi, chociaż nie zastępuje ona tradycyjnego leczenia i nie stanowi zamiennika leków.

Herbata z konopi zaczyna działać pół do półtorej godziny po wypiciu, a efekty utrzymują się do kilku godzin. Żeby w pełni czerpać z jej dobroczynnych właściwości, nie można wypić więcej niż 200 ml napoju na dobę. Zbyt duża ilość będzie powodować senność i trudności w skupieniu.

Jak zrobić herbatę z konopi

Parzenie herbaty z konopi nie jest trudne. Ważne jest, żeby odpowiednio ją przechowywać i chronić przed działaniem słońca. Należy pamiętać, żeby przechowywać ją w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Dobrze sprawdzą się puszki albo słoiki.

Do przygotowania porcji naparu wystarczy jedna łyżeczka suszu. Należy zalać ją ok. 200 ml wody o temperaturze 80–85oC i zaparzać przez 5 minut. Do smaku można dodać miodu, soku malinowego, konfitury – według upodobań.

źródło: Greencross.pl