ciecie blachy plazma
Strona główna » Wycinanie metalu laserem – w jaki sposób to funkcjonuje?

Wycinanie metalu laserem – w jaki sposób to funkcjonuje?

Laserowe cięcie metali może przywodzić na myśl filmy z rodem sci-fi. W rzeczywistości jednak wszystko opiera się na podstawowych założeniach fizycznych, a w wytworzeniu tnącej wiązki światła nie ma niczego futurystycznego. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się kwestii tego, w jaki sposób działa laserowe cięcie metali oraz w jaki sposób owa wiązka światła powstaje. Zachęcamy do przeczytania – i to nie tylko osoby bliżej związane z przemysłem.

Co to w ogóle jest laser?

Poprzez nazwę „laser” rozumiemy pewien rodzaj wzmocnionego światła. Uzyskujemy go za pomocą kontrolowanego promieniowania.

Laser jest więc światłem o bardzo wysokiej intensywności oraz jasności, którego zakres fal jest z kolei mały.

Jak działa cięcie metalu laserem?

Cięcie laserem metali polega na wytworzeniu wiązki lasera, która nie jest ostra, a o wysokiej temperaturze – cięcie laserowe jest bowiem metodą cięcia na gorąco.

W takiej sytuacji metal nie jest więc przecinany w konwencjonalny sposób, a stapiany pod wpływem bardzo dużego ciepła. Następnie obrabiany materiał praktycznie natychmiastowo wyparowuje, co może dawać złudzenie standardowego cięcia za pomocą ostrza (tyle, że z wykorzystaniem wiązki światła).

Cięcie laserowe a kwestia ceny

Wiele osób kojarzy nazwę „maszyna do cięcia laserowego” z „wysoką ceną”. Prawda jest jednak taka, że wraz z biegiem lat cena owego urządzenia staje się coraz bardziej przystępna.

Siłą rzeczy zyskuje ona również na popularności, i szczerze mówiąc – nie ma w tym niczego dziwnego, bo cięcie metali za pomocą wiązki laserowej jest po prostu pod wieloma względami znacznie lepsze od pozostałych metod. Nic, tylko korzystać!

Cięcie laserem na tle innych metod obróbki

Możesz w tym momencie zastanawiać się, jak wypada cięcie metali laserem na tle innych metod obróbki. Wśród największych przewag najczęściej wymienia się:

znacznie wyższą precyzję wykonania – praktycznie każdy podzespół zostanie wycięty z pieczołowitą dokładnością, a każdy otwór będzie dokładny co do milimetra, co czasem ciężko osiągnąć wykorzystując konwencjonalne metody obróbki,

większą oszczędność materiału (a co za tym idzie – pieniędzy) – podczas korzystania z cięcia laserowego zapobiegniesz także stratom materiału, a wszystko to za sprawą szczeliny cięcia o bardzo niewielkich rozmiarach,

szybkość wykonywania operacji – można wręcz powiedzieć, że wiązka laserowa przebija się przez metal niczym nóż przez masło, sprawia to więc, że wszystkie operacje są wykonywane w bardzo szybkim tempie.

Popularność laserowego cięcia blach stale rośnie, i nie zanosi się na to, aby trend ten w najbliższym czasie przeminął – a nawet wręcz przeciwnie, raczej będzie on przybierał na sile.

Gdzie szukać usługi cięcia laserem?

Udało nam się Ciebie przekonać do laserowej obróbki metali? Teraz pozostało Ci tylko znaleźć specjalistyczną firmę, która oferuje tego typu usługi.

Polecamy rozpocząć poszukiwania wśród większych i bardziej zaufanych przedsiębiorstw – gdyż pomniejsze firmy rzadko kiedy decydują się na zakup tego rodzaju sprzętu laserowego.