Ultrasonografia
Strona główna » Czy ultrasonografia jest pomocna w badaniu chorej tarczycy?

Czy ultrasonografia jest pomocna w badaniu chorej tarczycy?

Ultrasonografia na stałe wpisała się do współczesnej medycyny. Jako badanie z zakresu diagnostyki obrazowej pozwala szybko i precyzyjnie zbadać większość organów i narządów ludzkiego ciała, a także miękkich struktur otaczających kości i stawy. Jednak czy tak szerokie zastosowanie uwzględnia również pomoc przy diagnozowaniu chorej tarczycy? Jak najbardziej. Badanie ultrasonograficzne to nieodzowny element wizyty endokrynologicznej lub jej obowiązkowe dopełnienie. Jednak przed wykonaniem badania warto dowiedzieć się, na czym polega i jakie schorzenia można wykryć za jego pomocą.

Na czym polega badanie USG?

USG to wygodne i precyzyjne badanie z zakresu diagnostyki obrazowej. Pozwala ono łatwo i bezboleśnie zobrazować struktury wewnętrzne ciała oraz określić prawidłowość ich budowy i wielkość. Tym samym za jego pomocą mogą zostać wykryte wszelkiego rodzaju guzy i zgrubienia na narządach, jak również ich patologiczne powiększenie. 

Mechanizm działania badania USG opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Aparatura do badania jest zarówno nadajnikiem, jak i odbiornikiem. Fale ultradźwiękowe są wysyłane do wnętrza organizmu, a następnie odbijają się od narządów wewnętrznych i powracają do aparatury. Ta odbiera odbite fale i mierzy ich długość. Na tej podstawie tworzony jest na ekranie monochromatyczny obraz będący odzwierciedleniem wewnętrznych struktur badanego obszaru. 

Ważną zaletą badania USG jest to, że jest ono całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Nie wywiera również żadnego negatywnego wpływu na organizm pacjenta, nawet przy wielokrotnym powtarzaniu. Kolejną istotną cechą badania ultrasonograficznego jest możliwość badania narządów i struktur ciała w ruchu i w czasie rzeczywistym. W wielu przypadkach, głównie USG ortopedycznego, jest to bardzo istotne i pomocne. Badanie USG jest również podstawową metodą diagnozowania schorzeń tarczycy, w szczególności guzów i torbieli.

Kiedy wskazane jest wykonanie USG tarczycy?

Objawy mogące świadczyć o stanie chorobowym tarczycy są bardzo niejednoznaczne. Do najbardziej typowych, choć rzadko kojarzonych z chorobami tarczycy, należą gwałtowne wahania masy ciała, nagły spadek lub znaczne zwiększenie wagi, a także bezsenność lub nadmierna senność, której towarzyszy chroniczne zmęczenie.

Oprócz tego do wykonania USG tarczycy powinny skłonić takie objawy, jak nieprawidłowy wynik badania laboratoryjnego TSH z krwi, powiększenie obwodu szyi, powiększone wole oraz guzki wyczuwalne w badaniu palpacyjnym, duszność, problemy i bolesność przy przełykaniu, a także stale utrzymująca się chrypka. Nawet z pozoru błahe objawy mogą być symptomem poważnej choroby wymagającej leczenia. Choroby tarczycy mogą znacznie obniżać jakość życia. Oprócz tego ważne jest, że każda choroba im szybciej jest wykryta, tym lepiej rokuje. A jako że badanie USG jest bezbolesne i bezinwazyjne, to nie warto zwlekać z jego wykonaniem i zgłoszeniem się do lekarza specjalisty w celu skonsultowania wyniku.

Jak badanie USG pomaga w diagnozowaniu chorób tarczycy?

Badanie ultrasonograficzne tarczycy pozwala precyzyjnie zobrazować wielkość, budowę oraz struktury tego gruczołu. W czasie badania, ocenie lekarza podlega również symetria i obecność ewentualnych zmian ogniskowych w obrębie gruczołu tarczycy. W czasie badania USG tarczycy możliwe jest wykrycie w jej miąższu guzków, torbieli czy zwapnień. Bez trudu zauważalne jest także powiększenie tarczycy. Badanie USG tarczycy wykonuje się również w podstawowej diagnostyce niedoczynności i nadczynności tarczycy jako uzupełnienie badania laboratoryjnego krwi. Badanie USG tarczycy często pozwala także na jednoznaczne wykrycie choroby Hashimoto, będącej autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy.

W wielu przypadkach badanie USG tarczycy to pierwszy etap do postawienia ostatecznej diagnozy. Bywa, że dla całkowitej pewności, USG gruczołu tarczycy zostaje uzupełnione o biopsję cienkoigłową. Jednak dzięki wcześniejszemu badaniu ultrasonograficznym tarczycy biopsja jest bardziej precyzyjna. Taka kompleksowa diagnoza daje najlepsze szanse na szybkie podjęcie skutecznego leczenia.

źródło: gabinetusg.com.pl