dzieci-nauka-plywania
Strona główna » 5 powodów, dla których warto oswoić dziecko z wodą

5 powodów, dla których warto oswoić dziecko z wodą

Pływanie niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, a opinie specjalistów i ekspertów zgodnie to potwierdzają. W związku z tym na basen wybiera się coraz więcej osób, bez względu na płeć czy wiek. Nie jest tajemnicą, że pływanie pozytywnie wpływa na wzmocnienie mięśni praktycznie całego ciała, a także na rozwój zdolności motorycznych. Z tego też powodu, coraz więcej młodych mam ze swoimi pociechami, również decyduje się na naukę pływania. Jeśli jednak niektóre mamy, nie są jeszcze przekonane, czy warto zabrać swoją pociechę na basen, wówczas warto zapoznać się z 5 powodami, dla których warto oswoić dziecko z wodą.

  1. Dziecko nabędzie poczucie kontroli sytuacji

Szkoły pływania coraz chętnie organizują zajęcia dla najmłodszych. Umiejętność ta jest bowiem niezwykle wysoko ceniona i z pewnością przyda się maluchom w przyszłości. Dlaczego więc warto zapisać dziecko do szkoły pływania i oswoić je z wodą? Otóż dzięki temu będzie ono mogło od najmłodszych lat budować niezwykle znaczące poczucie sprawczość. W praktyce, oznacza to po prostu tyle, że oswojenie dziecka z wodą pomoże mu zdobyć pewność i wiarę w to, że będzie mogło pokonać dosłownie każdą trudność na swojej drodze. Nie ukrywajmy, dziecko będzie musiało stawić czoła wielu sytuacjom w swoim życiu, kiedy kontakt z wodą będzie jedną z większych atrakcji. Tak więc jeśli pociecha nabrała już odpowiednich umiejętności i doświadczenia, wówczas będzie mogła zbudować swoją pewność siebie i udać się np. do wspólnej zabawy z rówieśnikami.

  1. Łatwość w pokonywaniu wyzwań

Pewność siebie w kontaktach społecznych, a także umiejętność radzenia sobie z różnymi przeciwnościami losu jest niezwykle ważną umiejętnością. Okazuje się, że w rozwinięciu tych cech znacznie pomoże oswajanie dziecka z wodą już od najmłodszych lat. Pływanie bowiem daje niesamowitą pewność siebie, a wiele badań wskazuje na to, że dzieci, które od najmłodszych lat mają kontakt z woda i na przestrzeni czasu doskonalą tą umiejętność, znacznie lepiej radzą sobie w kontaktach społecznych i wykazują większą determinacje w pokonywaniu przeszkód, które stawia przed nimi los.

  1. Łatwość osiągania celów

Dziecko, które od najmłodszych lat jest oswojone z wodą, wyznaczony ma konkretny cel, którym jest nauka pływania. Tak więc, będzie ono z determinacją i samozaparciem dążyło do tego, by udało mu się ten cel zrealizować. Wówczas buduje w sobie niezwykłe samozaparcie, które później przełoży się w znacznym stopniu na to, że z równą determinacją będzie dążyło ono do osiągnięcia wyznaczonych sobie celów w przyszłości. Dziecko nauczy się zmagać ze swoimi słabościami, a także je akceptować, dzięki czemu w późniejszym życiu o wiele łatwiej poradzi sobie ze znalezieniem właściwej drogi i zrealizowaniu marzeń.

  1. Integracja i odnajdywanie się w grupie

Zapisanie dziecko na naukę pływania, czyli na zajęcia prowadzone przez szkoły pływania jest również świetnym sposobem na to, by poszerzyć jego grono kontaktów i znajomości. W grupie na nauce pływania będzie ono mogło obcować z różnymi innymi dziećmi, z którymi będzie się integrować. Wówczas pociecha będzie mogła się nauczyć szeregu ważnych wartości i rozwinie umiejętność pracy w zespole. Nauczy się również o wiele łatwiej nawiązywać kontakty międzyludzkie, a także odnajdować i ustalać swoje własne miejsce w grupie rówieśniczej. Tego typu umiejętności mają ogromny potencjał na przyszłość.

  1. Nauka pokory i odpowiedzialności

Nie da się ukryć, że treningi w szkole pływania są również dla dziecka swoistą lekcją odpowiedzialności i pokory. Musi ono bowiem nauczyć się respektować zalecenia trenera, a także stosować się do zorganizowanych przez niego ćwiczeń. Co więcej, dziecko nauczy się odpowiedzialności, gdyż opuszczenie już jednych zajęć, może sprawić, że nie będzie ono rozwijało swoich umiejętności w takim tempie, jak reszta grupy. Oswojenie dziecka z wodą już od najmłodszych lat niesie więc za sobą wiele zalet, a także pomoże wykształcić charakter i niezbędne cechy, które zaprocentują w przyszłości.