Wykończenie-domku-holenderskiego
Strona główna » Wykończenie domku holenderskiego – jak wygląda wnętrze?

Wykończenie domku holenderskiego – jak wygląda wnętrze?

Popularność domków holenderskich z roku na rok wzrasta. Stanowią one świetną opcję dla osób, które szukają szybkiego i taniego sposobu, by postawić na działce komfortowe lokum. Można z nich korzystać nie tylko latem, ale nawet przez cały rok. Żeby stanowić wygodną przestrzeń do zamieszkiwania, muszą być odpowiednie urządzone. Jak powinny wyglądać wnętrza domku holenderskiego? O co należy zadbać podczas wykańczania pomieszczeń?

Wnętrza domku holenderskiego – jak wyglądają?

Wnętrza domków holenderskich mają ograniczoną powierzchnię. Pod względem aranżacyjnym muszą więc łączyć ergonomię z estetyką. Nie ma w nich miejsca na przypadkowe rozwiązania, które zagracają przestrzeń. Nie oznacza to jednak, że brak im charakteru. Wręcz przeciwnie – ich wykończenie może być oryginalne.

Domki holenderskie są wyposażone we wszystkie sprzęty i udogodnienia niezbędne do komfortowego mieszkania. Aneks kuchenny i salon stanowią wygodną przestrzeń do przygotowywania posiłków, przyjmowania gości i celebrowania wspólnych chwil z rodziną. W sypialniach nie brakuje wygodnych łóżek i pojemnych szaf. Również i z łazienki można komfortowo korzystać.

Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza domki mobilne na miarę. To propozycje skierowane do osób, którym zależy na tym, aby lokum było w jak największym stopniu dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Klient może ingerować w projekt praktycznie na każdym jego etapie. To on ustala układ pomieszczeń, dobiera wielkość okien czy też decyduje, jakie sprzęty będą znajdować się we wnętrzach.

Wykończenie domku holenderskiego – trendy i najlepsze rozwiązania aranżacyjne

Pomieszczenia domków holenderskich najczęściej wykańczane są lekkimi materiałami – linoleum, panelami, boazerią, płytami wiórowymi, czasem drewnem. Dzięki temu prezentują się lekko, a zarazem stylowo. Rządzi w nich umiar i prostota, a tradycyjne elementy przeplatają się z nowoczesnymi. W efekcie aranżacja ma oryginalny charakter.

Choć wnętrza są niewielkie, sprawiają wrażenie przestronnych. To zasługa dobrego oświetlenia, a także skromnego, acz funkcjonalnego wyposażenia. Większość sprzętów i urządzeń jest schowana w zabudowie, dzięki czemu nie zagracają one przestrzeni. Żeby jednak pomieszczenia nabrały ciekawego charakteru, warto postawić na oryginalne dodatki. Świetnie sprawdzą się ręcznie robione przedmioty. Przykuwają one bowiem uwagę niebanalnym designem.

W domku holenderskim nie powinno również zabraknąć dywanów. Dodadzą one wnętrzom przytulności. Mogą to być zarówno klasyczne modele, jak i imitujące zwierzęce skóry, np. owcze. Na ścianach warto zawiesić obrazy. W domku holenderskim świetnie sprawdzą się:

  • pejzaże,
  • motywy roślinne,
  • motywy zwierzęce.

Można również postawić na sztukę modernistyczną, która będzie świetnie kontrastować z sielskim wyborem. W przypadku domku holenderskiego doskonałym wyborem będą także dodatki wykonane z naturalnych materiałów, np. drewna, kamienia naturalnego czy też wikliny.

Domek holenderski – kolorystyka i oświetlenie

We wnętrzach domków holenderskich powinna dominować jasna kolorystyka, która optycznie powiększa przestrzeń. Co jednak ważne, biel to niejedyna możliwa opcja. Łagodne pastele czy też jasne odcienie beżu, błękitu lub zieleni również będą dobrym wyborem. Żeby dodać wnętrzom industrialnego sznytu, można zdecydować się na cegłę. Warto ją jednak stosować z umiarem, tak aby nie przytłoczyła pomieszczenia.

Istotną rolę odgrywa wspomniane już oświetlenie. Powinno ono dobrze oświetlać wszystkie zakamarki domku holenderskiego. Dlatego oprócz oświetlenia głównego w domku holenderskim nie może zabraknąć oświetlenia zadaniowego, czyli wszelkiego rodzaju lamp stojących i biurkowych, a także listew podszafkowych, które oświetlą np. blat roboczy w kuchni.

Wykończenie domku holenderskiego to nie lada wyzwanie. Podczas aranżowania przestrzeni warto kierować się nie tylko najnowszymi trendami, ale i indywidualnymi upodobaniami. Wówczas wnętrza będą skrojone na miarę potrzeb, co zapewni wysoki komfort ich użytkowania.