Wiosna to doskonała pora na duże porządki na działce. Część osób decyduje się wtedy na rozpoczęcie poważniejszych robót na przykład związanych z wycinką dużych drzew lub zburzeniem albo budową altany. Jak zorganizować takie prace, aby były wykonane szybko i skutecznie? Podpowiadamy.
Rozbiórka altany — co musisz wiedzieć
Rozbiórka jak i budowa altany ogrodowej, podobnie jak budynku gospodarczego czy wiaty o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 25m2, nie wymaga pozwolenia. Zatem jeśli planujesz zburzyć altankę na swojej działce wystarczy, że fakt ten zgłosisz do właściwego starostwa powiatowego i odczekasz 30 dni od momentu zgłoszenia. Po tym czasie możesz bez obaw rozpocząć prace rozbiórkowe.
Altanka to zazwyczaj budynek, który do rozbiórki będzie wymagał zastosowania sprzętu budowlanego. Jeśli altanka jest murowana, konieczny może okazać się młot wyburzeniowy lub koparka. Problemem może okazać się jednak droga dojazdowa do działki, która z powodu swoich rozmiarów nie pomieści dużego sprzętu budowlanego. Rozwiązaniem jest wykorzystanie niewielkiej koparko-ładowarki.
Magazynowanie odpadów pobudowlanych
Rozbiórka każdego budynku generuje powstanie dużej ilości odpadów pobudowlanych. Dla własnego bezpieczeństwa, szybkości postępu prac oraz utrzymania względnego porządku na działce warto także skorzystać z kontenerów na odpady budowlane, które pomieszczą wszystkie śmieci powstałe przy rozbiórce. Będziesz mógł do nich wrzucić nie tylko gruz i pozostałości po drzwiach, oknach czy dachu, ale również stare, altankowe meble oraz inne odpady, które znajdziesz na działce.
Dla potrzeb rozbiórki altany ogrodowej lub altany działkowej potrzebny będzie kontener o pojemności od 3 do 5m3. Taka pojemność zasobnika na odpady powinna pomieścić wszystkie powstające podczas rozbiórki śmieci. Będziesz mógł składować w nim wszystkie odpady przez czas, który potrzebny Ci będzie na rozebranie domku. Warto dodać, że wraz z wynajmem kontenera zamawiasz także jego przywóz i wywóz. Kontenery na odpady, zarówno te puste, jak i wypełnione przewożone są za pomocą samochodów wyposażonych w hydrauliczny dźwig — tzw. HDS-ów. Pojazdy te bez problemu podniosą wypełniony zasobnik. Co więcej, HDSy nie muszą wjeżdżać na teren działki — ramię dźwigu może przenieść kontener na skrzynię ładunkową z odległości kilkunastu metrów, podnosząc kontener na taką wysokość, która pozwoli przenieść zasobnik na przykład nad płotem.
Skąd wziąć taki sprzęt?
Na rynku funkcjonuje wiele firm specjalizujących się w wynajmie maszyn budowlanych. Warto skorzystać z ich oferty. Dlaczego? Zastosowanie maszyn wyspecjalizowanych w burzeniu budynków znacząco przyspieszy wszelkie prace — począwszy od wyburzenia obiektu, przez sprawne gromadzenie odpadów po uprzątnięcie terenu po przeprowadzonych robotach. Ponadto dobrze zaplanowane prace będą przebiegać szybko i sprawnie, a ich czas nie powinien być dłuższy niż 2-3 dni. W efekcie doprowadzenie do porządku ogródka czy działki nie będzie kłopotliwe.
Wynajem maszyn budowlanych do przeprowadzenia takich prac w firmie, która specjalizuje się tego typu usługach, powoduje, że otrzymujesz maszyny sprawne, przygotowane do działań, z kompletem dokumentów/przeglądów. Nie ponosisz kosztów ich utrzymania, a jedynie płacisz za okres ich wynajmu. Co więcej, firmy wynajmujące maszyny budowlane udostępniają je wraz z doświadczonym operatorem, który przeprowadzi zlecone prace szybko i bezpiecznie.
Korzystając z usług dużych firm wynajmujących maszyny budowlane masz także dostęp do szerokiego spektrum maszyn i urządzeń — wszystkie formalności załatwiasz u jednego usługobiorcy. Masz szansę także na dobór takich pojazdów, które będą optymalnie dopasowane do zaplanowanych prac. Co więcej, firma dostarczy je we własnym zakresie pod wskazany adres (koparka gąsienicowa — nawet ta mała nie może poruszać się po drogach asfaltowych — musi być dowieziona bezpośrednio w miejsce prowadzonych robót).
źródło: avio-star.pl