pogotowie-pogrzebowe
Strona główna » Co to jest pogotowie pogrzebowe? Jak działa?

Co to jest pogotowie pogrzebowe? Jak działa?

Śmierć bliskiej osoby to bolesne przeżycie. Niestety, w pierwszych dniach po jej odejściu, trudno skupić się na przeżywaniu żałoby. Trzeba bowiem zająć się organizacją pogrzebu. Natychmiastową pomoc w tym względzie oferuje pogotowie pogrzebowe. Jak ono działa? Co oferuje?

Pogotowie pogrzebowe – co to? Jak działa?

Pogotowie pogrzebowe to usługa, którą oferuje większość zakładów pogrzebowych, zwłaszcza tych zlokalizowanych w miastach i ich okolicach. W jej ramach pracownicy zakładu pełnią 24-godzinny dyżur telefoniczny i przyjmują informacje o śmierci osób. Pozwala to bez zbędnej zwłoki rozpocząć organizację pogrzebu.

Pogotowie pogrzebowe działa przez cały tydzień, także w niedziele i święta. Dzięki temu rodzina zmarłej osoby nie pozostaje bez wsparcia w tym trudnym czasie i o każdej porze może liczyć na wsparcie specjalistów.

W ramach usługi pracownicy zakładu pogrzebowego nie tylko przyjmują informację o śmierci, ale również z wrażliwością i zrozumieniem wyjaśniają krok po kroku, co należy zrobić w związku z odejściem bliskiej osoby. W ich gestii leży m.in.:

  • organizacja transportu zwłok,
  • opieka nad ciałem zmarłej osoby do czasu pogrzebu,
  • pomoc w wyborze formy pochówku (kremacja czy też inhumacja – złożenie do grobu),
  • pomoc w dopełnieniu formalności związanych z organizacją pogrzebu,
  • wsparcie w zakresie uzyskania przez najbliższych zasiłku pogrzebowego.

Pracownicy pogotowia pogrzebowego upewnią się, czy bliscy mają wszystkie dokumenty niezbędne do organizacji uroczystości pogrzebowej. Następnie z należytą troską i powagą zaopiekują się ciałem zmarłej osoby. Ubiorą je wedle wskazówek rodziny i zatuszują pośmiertne niedoskonałości oraz ślady choroby lub długotrwałego pobytu w szpitalu. Doradzą w wyborze garderoby, trumny czy też urny. Skontaktują się z parafią zmarłej/zmarłego lub mistrzem ceremonii świeckiej.

Zadbają również o odpowiednią oprawę pogrzebu – kwiaty, wieńce pogrzebowe i muzykę. Oczywiście, o ile zażyczą sobie tego bliscy zmarłej osoby. Zakres usług jest bowiem każdorazowo dopasowywany do potrzeb i preferencji rodziny. Jedni wolą, by o większość kwestii zadbał dom pogrzebowy, inni chcą zorganizować je na własną rękę. Pracownicy zakładu są otwarci na wszelkie propozycje.

Dlaczego warto skorzystać z usług pogotowia pogrzebowego?

Pogotowie pogrzebowe to usługa, która staje się coraz popularniejsza w Polsce. Wpływ na to ma kilka kwestii. Korzystając z niej zyskuje się:

  • natychmiastową pomoc – pracownik zakładu pogrzebowego udziela dzwoniącej osobie wyczerpujących informacji na temat wszystkich nurtujących ją kwestii. Od razu też zajmuje się organizacją transportu zwłok, a następnie przystępuje do załatwiania szczegółów związanych z ceremonią,
  • kompleksowe wsparcie – pogotowie pogrzebowe oferuje pełen zakres usług funeralnych. Ustala niezbędne szczegóły i zajmuje się organizacją ceremonii pogrzebowej. Pomaga w wyborze wieńców pogrzebowych, trumny czy też garderoby osoby zmarłej. Niektóre podmioty oferują nawet dowóz osób na pogrzeb i wsparcie w organizacji stypy,
  • spokój ducha – korzystając z usług pogotowia pogrzebowego, rodzina ma pewność, że wszystko zostanie zorganizowane bez zbędnej zwłoki i zgodnie z ich wymaganiami. Pracownicy zakładu dokładają bowiem wszelkich starań, aby pochówek zmarłej osoby wyglądał tak, jak zaplanowali go sobie bliscy. To wygodne rozwiązanie, które pozwala uniknąć bieganiny po placówkach i skupić się na tym, co najważniejsze.

Działające przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu pogotowie pogrzebowe pozwala zamówić usługi funeralne w dowolnym momencie i o każdej porze. Zapewnia wsparcie w pełnym zakresie – udziela informacji i porad, organizuje transport zwłok czy też pomaga w załatwieniu wszystkich formalności związanych z uroczystością pogrzebową. To spore ułatwienie dla bliskich zmarłej osoby. W tym trudnym czasie nie muszą być bowiem zdani sami na siebie. Mogą skorzystać z usług profesjonalistów.

źródło: pogrzebymortis.pl