Strona główna » Hala magazynowa — jakie usługi powinna oferować?

Hala magazynowa — jakie usługi powinna oferować?

Magazynowanie towarów jest jednym z podstawowych zakresów aktywności w działalności gospodarczej opartej na handlu i produkcji. Jeśli myślisz o outsourcingu usług magazynowych, czyli przekazaniu zadań związanych z logistyką i magazynowaniem do firmy zewnętrznej sprawdź, na jakie usługi możesz liczyć w tym względzie. Poznaj także zalety skorzystania z usług hal magazynowych. 

Usługi oferowane przez hale magazynowe 

Hala magazynowa może oferować różne usługi i funkcje, w zależności od potrzeb klientów i rodzaju działalności prowadzonej w danej hali. Podstawową usługą jest magazynowanie i przechowywanie towarów. Hala magazynowa oferuje przestrzeń magazynową, w której klient może składować swoje produkty. Warto podkreślić, że hala magazynowa może oferować możliwość krótko- lub długoterminowego przechowywania towarów w zależności od potrzeb klienta. Dobry magazyn zapewnia również odpowiednie warunki przechowywania, takie jak kontrola temperatury czy wilgotności.  

Jednocześnie magazyn może zapewniać również inne usługi pozwalające na kompleksowe zarządzanie stanem magazynowym oraz obsługę logistyczną. Usługi te mogą obejmować zarządzanie zapasami, kompletowanie zamówień, etykietowanie, pakowanie i przygotowanie towarów do wysyłki. Współczesne hale magazynowe często oferują systemy monitorowania i śledzenia zapasów, co pozwala na bieżąco kontrolować ilość i stan przechowywanych produktów. Dla klientów sprowadzających towary z zagranicy magazyny mogą oferować obsługę celną. 

Wiele firm korzystających z usługi outsourcingu usług magazynowych chce uzyskać kompleksową usługę magazynową powiązaną z szerokim wachlarzem usług logistycznych. Dlatego niektóre hale magazynowe oferują także usługi dystrybucji, konfekcjonowania, kompletowania, pakowania, etykietowania i przygotowywania towarów do wysyłki. W ten sposób pomagają w dostarczaniu towarów klientom, obsługując procesy kompletowania zamówień i dostaw. Jednocześnie część magazynów obsługujących szczególnie branżę e-commerce zapewniają także obsługę reklamacji i zwrotów.

Przy wyborze magazynu warto także zwrócić uwagę na wyposażenie, jakim dysponuje. Hala magazynowa może być wyposażona w regały i systemy obsługi towarów paletowych, umożliwiając składowanie produktów na paletach. Znaczenie mają systemy wysokiego składowania pozwalające na zoptymalizowanie wykorzystania powierzchni magazynowej. 

Duże znaczenie ma również właściwe zabezpieczenie magazynu i zawartych w nim towarów.  Dlatego dobre hale magazynowe oferują usługi ubezpieczeniowe oraz zapewniają odpowiednie zabezpieczenia, takie jak monitorowanie kamerami czy ochronę fizyczną.

Warto podkreślić, że oferta usług hali magazynowej może być dostosowana do indywidualnych potrzeb klientów i specyfiki działalności gospodarczej. Dlatego przed wynajęciem hali magazynowej warto skonsultować się z dostawcą, aby upewnić się, że spełni on wszystkie Twoje wymagania logistyczne.

Co zyskujesz korzystając z usług magazynowych

Outsourcing usług magazynowych dla klienta ma wiele zalet. Dzięki przekazaniu spraw związanych z magazynowaniem towarów możesz skupić się na swoim głównym obszarze działalności, tj. produkcji, sprzedaży lub obsłudze klienta, a zadań związanych z magazynowaniem i przechowywaniem towarów nie musisz przejmować na siebie. Jednocześnie wynajmowanie przestrzeni magazynowej na określony czas lub z możliwością elastycznego dostosowania powierzchni do zmieniających się potrzeb pozwoli Ci na dostosowanie kosztów do bieżącej sytuacji rynkowej. Jednocześnie firmy magazynowe często oferują systemy monitorowania i śledzenia zapasów, co pozwala klientom na bieżące kontrolowanie stanu towarów oraz ich lokalizacji.

Korzystając z zewnętrznych sług magazynowych nie musisz angażować własnych zasobów ani czasu na zarządzanie i utrzymanie własnego magazynu. Usługi magazynowe obejmują nie tylko stricte magazynowanie towarów, ale również obsługę logistyczną, personel magazynowy, obsługę techniczną oraz utrzymanie infrastruktury. Co więcej, firma oferująca usługi magazynowe może obsługiwać procesy logistyczne, takie jak kompletowanie zamówień, etykietowanie, pakowanie i obsługę celną, co pozwala firmie na skupienie się na swoim rdzennym biznesie. W efekcie wynajęcie przestrzeni magazynowej może być bardziej uzasadnione ekonomicznie niż budowa i utrzymanie własnego magazynu. Usługi magazynowe pozwalają na obniżenie kosztów związanych z nieruchomościami, utrzymaniem oraz personelem.

Korzystanie z outsourcingu usług magazynowych daje Ci margines bezpieczeństwa w zakresie wykorzystywanej przestrzeni magazynowej.  Możliwość dostosowania wielkości przestrzeni magazynowej do potrzeb firmy umożliwia jej rozwijanie działalności bez konieczności inwestowania w nowe obiekty magazynowe. Firmy mogą zwiększać lub zmniejszać przestrzeń w zależności od zmieniających się potrzeb.

Skorzystanie z outsourcingu usług magazynowych u sprawdzonego dostawcy to także inwestycja w bezpieczeństwo i ochronę towarów. Przestrzenie magazynowe są zazwyczaj wyposażone w systemy bezpieczeństwa, monitoring, ochronę fizyczną oraz zabezpieczenia przeciwwłamaniowe, co gwarantuje bezpieczeństwo przechowywanych towarów.

Korzyści z usług magazynowych różnią się w zależności od potrzeb firmy, rodzaju towarów oraz rynkowej sytuacji. Wynajem przestrzeni magazynowej może pomóc firmom w osiągnięciu większej elastyczności, efektywności i koncentracji na głównym obszarze działalności.

źródło: Symlog logistyka i spedycja