Strona główna » Klimatyzacja ścienna, podsufitowa czy przypodłogowa – co wybrać?

Klimatyzacja ścienna, podsufitowa czy przypodłogowa – co wybrać?

Systemy klimatyzacji są szeroko wykorzystywane w obiektach mieszkalnych, biurach, urzędach, szkołach i wielu innych obiektach. Między innym dlatego występują one w tak mocno zróżnicowanych odmianach. Podczas zakupu pod uwagę warto wziąć nie tylko ich typ i kluczowe parametry techniczne, ale również miejsce montażu.

Mowa oczywiście o klimatyzatorach stacjonarnych. W przypadku modeli mobilnych w każdej chwili jesteś w stanie zmienić miejsce ich pracy, dostosowując tym samym temperaturę w aktualnie wykorzystywanym pomieszczeniu. Jeśli chodzi o urządzenia instalowane na stałe, wybór zazwyczaj dotyczy trzech konstrukcji – ściennych, podsufitowych i przypodłogowych.

Którą wybrać? Czym się wyróżniają poszczególne rozwiązania i w jakich dokładnie warunkach da się odczuć pełnię ich możliwości? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Klimatyzacja ścienna – uniwersalne zastosowanie

 Na początek sprzęty montowane na ścianie. Już na wstępie należy podkreślić, że często są używane nie tylko w domach i mieszkaniach, ale też mieszkaniach oraz biurach. Wynika to między innymi z dość prostej instalacji.

Standardowy klimatyzator ścienny składa się z jednostki wewnętrznej, a także jednostki zewnętrznej – to modele split. Do sklepów trafiają również systemy multisplit, w przypadku których połączonych zostaje kilka niezależnych jednostek wewnętrznych. Pozwala to łatwo regulować temperaturę w różnych pomieszczeniach.

Uwagę warto zwrócić na spory wybór mocno zróżnicowanych urządzeń, które z łatwością dopasujesz pod kątem wymiarów oraz wyglądu. Do tego dochodzi łatwa obsługa, często związana z wieloma funkcjami dodatkowymi.

Klimatyzacja podsufitowa – do dużych pomieszczeń

 Jednym z najważniejszych elementów budowy tych sprzętów jest wężownica, która służy do wydmuchiwania chłodnego powietrza. Zazwyczaj wyróżniają się one wysoką mocą, a także bardzo szybkim działaniem. Oznacza to, że świetnie pasują do dużego metrażu. Wskazaną temperaturę można uzyskać w zaledwie kilka chwil.

Między innymi z tego właśnie powodu klimatyzacja podsufitowa znajduje zastosowanie w dużych restauracjach, domach weselnych, czy też na salach bankietowych. Co istotne, wiele modeli da się zamontować w suficie podwieszanym, choć oczywiście warto najpierw z informacjami podanymi przez producenta. Dzięki temu zyskasz pewność, że całość będzie działała bez zarzutu.

Klimatyzacja przypodłogowa – świetna na mniejszych powierzchniach

 Ostatnią grupę tworzą urządzenia przypominające nieco grzejniki – w podobny sposób jest też instalowana, ponieważ zazwyczaj znajduje się tuż nad podłogową. Ze względu na budowę oraz sposób działania tych klimatyzatorów, zalecanymi miejscami montażu są wszelkie wnęki, jak również obszary przy oknach.

Co jednak najważniejsze, najlepiej sprawdzają się one w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, które trzeba szybko schłodzić. Do sklepów trafia sporo produktów cenionych za energooszczędność, co oczywiście stwarza okazję do obniżenia rachunków za prąd.

Jaki klimatyzator wybrać? Który sposób montażu jest najlepszy?

 Skoro mamy już za sobą charakterystykę wszystkich omawianych systemów, możemy przejść do przedstawienia wyroku. Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, wybór optymalnego rozwiązania jest zależny od tego, gdzie i jak mają zostać użyte zakupione urządzenia.

  • Jeśli bowiem szukasz czegoś do dużych pomieszczeń, co zapewni poczucie ulgi wielu osobom naraz, postaw na klimatyzację podsufitową.
  • W przypadku, gdy zależy Ci na „obsłudze” małego pokoju i oszczędnym zużywaniu energii, Twój wybór powinien paść na klimatyzację przypodłogową.
  • A jeżeli ważna jest dla Ciebie uniwersalność i możliwość łatwego dostosowania kluczowych parametrów, zwróć uwagę na klimatyzację ścienną.

Warto na koniec jeszcze wspomnieć o tym, że w każdej kategorii znajdują się urządzenia, które działają zarówno w trybie chłodzenia, jak i grzania. Nic więc nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby korzystać z nich przez cały rok.

źródło: Clima Polska Sp. z o.o. klimatyzatory Warszawa