W ramach terapii lekarz psychiatra może przepisać pacjentowi leki dostosowywane do konkretnych problemów psychicznych bądź zaburzeń. Spełniają one różne cele, które wynikają bezpośrednio ze stanu chorego, jak również z ustaleń ze specjalistą. Jeśli masz wątpliwości na ich temat, sprawdź koniecznie poniższy artykuł. Znajdziesz w nim wiele przydatnych informacji.
Po co farmakoterapia w terapii? Do czego służy?
W sieci pojawia się mnóstwo sprzecznych informacji na temat leków zapisywanych przez psychiatrów. Mocne są głosy sprzeciwu, zgodnie z którymi jest to zwykłe „trucie” ludzi niepotrzebnymi tabletkami, które wyłącznie mieszają w głowach. Takie poglądy przeważnie wynikają jednak z niewiedzy lub złego podejścia do tematu.
Jak bowiem pokazuje praktyka, farmakoterapia w psychiatrii może okazać się naprawdę ważna i przydatna. Mówiąc ogólnie, jej zadaniem jest zmniejszenie lub wyeliminowanie różnych stanów oraz zaburzeń, na które cierpi pacjent. W zależności od samej terapii, odpowiednio dobrane lekarstwo mogą:
- pomóc zmniejszyć stany lękowe, objawy zaburzeń i ogólny smutek,
- zapewnić dawkę sił i motywacji do normalnego funkcjonowania,
- umożliwić pacjentowi uzyskanie stanu, w którym będzie mógł radzić sobie z problemami,
- ułatwić zasypianie, wyciszyć „gonitwę myśli”.
- złagodzić stany depresyjne.
Warto tutaj podkreślić, że leki od psychiatry zawsze powinny być traktowane jako element wspierający terapię, a nie jej zastępstwo. To bardzo ważne, ponieważ na koniec pacjent musi nauczyć się radzić sobie ze swoimi lękami i problemami bez pomocy w postaci farmakoterapii. Choć zawsze trzeba mieć na uwadze to, że każdy przypadek jest inny.
Jak długo należy przyjmować leki od psychiatry?
W ten sposób przechodzimy do kolejnej kwestii, która jest uzależniona od stanu osoby cierpiącej na depresję lub zaburzenia lękowe. Często bywa tak, że leki antydepresyjne lub inne wpływające na psychikę, powinny być zażywane co najmniej kilka miesięcy. Wszystko po to, aby z jednej strony przeciwdziałać wykrytym objawom (lęk, depresje itd.), a z drugiej uzyskać niezbędną stabilizację, która pozwoli lepiej radzić sobie z problemami.
Kolejny raz należy podkreślić, że dużo zależy od indywidualnego przypadku, a także od tego, jakie zalecenia przygotuje lekarz. Zdążyć się może tak, że antydepresanty będą potrzebne rok, dwa, a nawet dłużej. Istotne jest to, aby farmakoterapia cały czas realizowana była z udziałem i pod kontrolą specjalisty. W trakcie kolejnych wizyt pacjent ma okazję do tego, aby podzielić się swoim samopoczuciem i tym, jak przepisane lekarstwa na niego oddziałują.
Dotyczy to również ewentualnych objawów niepożądanych, jak utrzymujące się zawroty głowy, drgawki, czy wymioty. W takiej sytuacji lekarz może zmienić leki lub przerwać terapię.
Lekarstwa od psychiatry – czy warto się na nie zdecydować?
Choć w sieci pojawia się mnóstwo sprzecznych informacji na temat antydepresantów i innych tabletek, w praktyce mogą one zagwarantować ogromne wsparcie, a często wręcz ulgę. Pacjent może osiągnąć stan spokoju, który pozwoli mu skuteczniej uporać się ze swoimi problemami. Najważniejsze jest jednak to, że farmakoterapia to skuteczny, a niekiedy wręcz jedyny sposób łagodzenia wielu objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Kluczową kwestią w przypadku farmakoterapii będzie zatem wybór odpowiedniego specjalisty. Lekarza cieszącego się pozytywnymi opiniami wystawionymi przez chorych. Śmiało możesz traktować to jak potwierdzenie, że jest to człowiek, któremu warto zaufać. Przeprowadzi on wywiad, za sprawą którego określi Twój stan i przygotuje plan leczenia. Będzie on oparty nie tylko na lekarstwach (jeśli rzeczywiście będą potrzebne), ale też na regularnych rozmowach.
Nie trzeba zatem bać się farmakoterapii. Należy ona do metod wspierających, które często umożliwiają pozytywną zmianę zdrowia psychicznego. Najistotniejszym zadaniem wydaje się zatem wybór psychiatry.
źródło: Poradnia Psychologiczna Warszawa – Dla Dobra Umysłu